lavka.pl | konsultacje, porady i terapie

konsultacje, porady i terapie psychologiczne, porady dietetyczne

jesteś tutaj: strona głównaterapia systemowa rodzin, problemy pokolenioweprofilaktyka uzależnień

terapia systemowa rodzin, problemy pokoleniowe

psychologiczne uwarunkowania zaburzenia odżywiania się

W ostatnich latach obserwuje się wzrost zaburzeń związanych z prawidłowym odżywianiem. Co raz więcej osób cierpi na choroby takie jak bulimia, anoreksja czy też napadowe objadanie się. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele. Jedną z nich jest lansowany w mediach wzór urody, szczupłej sylwetki. Inną przyczyną może być doświadczenie stresującego wydarzenia, którym jest zmiana szkoły, pracy. Bez wątpienia ogromną rolę odgrywa środowisko rodzinne i możliwość zaspokajania potrzeb emocjonalnych jego członków. Grupą szczególnie zagrożoną są kobiety, osoby uprawiające dyscypliny sportowe, w których zwraca się uwagę na wagę i wygląd. W ostatnim czasie, co raz więcej przypadków notuje się wśród mężczyzn, u których oprócz znanych symptomów objadania się lub zwracania pokarmu występuje wzmożona aktywność fizyczna.

Zaburzenia jedzenia wiążą się z trudnościami, jakich człowiek doświadczał w przeszłości. Psycholodzy uważają, że występujące objawy są sposobem wyrażania emocji oraz destrukcyjną formą samokontroli. Osoby o nie do końca ukształtowanej tożsamości, niepewne swojej wartości w poszukiwaniu akceptacji i przynależności skupiają swoją uwagę na sobie. Skutkiem tego jest wyniszczenie swojego organizmu jak to jest przypadku anoreksji, a także problemy emocjonalne odbijające się na jakości relacji.

Zaburzenia jedzenia mają nie tylko zgubny wpływ na tych, którzy cierpią na bulimię lub anoreksję, ale także na ich rodziny. Często to właśnie rodzina zauważa niepokojące symptomy objadania się lub zaniechania jedzenia, nawet w momencie, kiedy osoba dotknięta chorobą nie chce się do tego przyznać. Terapia systemowa jest skuteczna nie tylko ze względu na możliwość wyleczenia objawów, ale co więcej wskazania i ulepszenia tych mechanizmów działających w rodzinie, które przyczyniły się do powstania zaburzenia u jednego z jej członków. Dla procesu zdrowienia osoby ważne jest żeby wraz ze zmianami wewnętrznymi w niej postępowały zmiany systemu rodzinnego, w celu przeciwdziałania nawrotowi choroby.

Rodziny osób cierpiących na zaburzenia jedzenia często nie zdają sobie sprawy ze swojego wpływu na powstanie zaburzenia. Członkowie rodzin w konfrontacji z chorobą bliskiego przeżywają wiele trudnych emocji, z którymi starają sobie radzić. Poczucie frustracji i zawodu przeplatane z uczuciami smutku i obawy o zdrowie mogą wytwarzać napięcia oraz być przyczyną bezradności.

Centrum oferuje pomoc w diagnozie i wsparciu cierpiących na zaburzenia odżywiania się oraz konsultacje z członkami rodzin w zakresie radzenia sobie z sytuacją, kiedy jeden z członków rodziny przejawia objawy wynikające z zaburzeń jedzenia.

serwis