lavka.pl | konsultacje, porady i terapie

konsultacje, porady i terapie psychologiczne, porady dietetyczne

jesteś tutaj: strona głównaporadnia-dietetycznawspomaganie wzmożonej aktywności fizycznej

poradnia dietetyczna

wspomaganie wzmożonej aktywności fizycznej

Odpowiedni poziom aktywności fizycznej, obok racjonalnego żywienia jest nierozłącznym elementem zdrowego trybu życia. Determinuje nie tylko prawidłową masę ciała, ale również odpowiednie ciśnienie krwi, normoglikemię i działa protekcyjnie w aspekcie osteoporozy i chorób układu krążenia. Wysiłek fizyczny znacząco wpływa również na samopoczucie. Osoby o dużej aktywności fizycznej powinny zwrócić uwagę na swoją dietę, gdyż od niej zależy przebieg procesów utleniania i budowa mięśni oraz efektywność uprawianego sportu.

Dieta powinna zapewniać odpowiednią podaż węglowodanów, białek, tłuszczu oraz składników odżywczych w odpowiednich ilościach i proporcjach. Jest to niezbędne dla zachowania prawidłowego stężenia glukozy we krwi, uzupełnienia strat glikogenu po wysiłku, spalania tkanki tłuszczowej, budowy mięśni i regeneracji organizmu. Zalecenia dietetyczne zależą od wieku, masy ciała i uprawianej dyscypliny. Inne potrzeby żywieniowe mają osoby uprawiające sporty wytrzymałościowe, a inne - sportowcy szybkościowi. Ponadto, ważne jest spożycie posiłku o odpowiednim składzie zarówno przed, jak i po wysiłku.

W Centrum P. Karpova dowiedzą się Państwo, jaka jest specyfika fizjologii wysiłku fizycznego i jakie modyfikacje w diecie wprowadzić, aby aktywność fizyczna była wydajna i zgodna z fizjologią.


Bibliografia:

  1. 1. Praktyczny podręcznik dietetyki, redaktor naukowy prof. dr hab. Mirosław Jarosz, Instytut Żywności i Żywienia, 2010
serwis