lavka.pl | konsultacje, porady i terapie

konsultacje, porady i terapie psychologiczne, porady dietetyczne

jesteś tutaj: strona głównaterapia relatywno-emocjonalnatrudności w życiu emocjonalnym, terapia wzmacniająca więź

terapia relatywno-emocjonalna

trudności w życiu emocjonalnym, terapia wzmacniająca więź

Jednym z głównym powodów, dla których osoby zgłaszają się po pomoc do terapeuty są kłopoty w relacji z partnerem. Wejście w bliski związek wiąże się z oczekiwaniem, że zostaną zaspokojone potrzeby emocjonalne, potrzeby bezpieczeństwa, potrzeba miłości. Otwarcie się na druga osobę to pewnego rodzaju kredyt zaufania, którym obdarzamy inną osobę. W zamian oczekujemy akceptacji.


W satysfakcjonującym związku zaspokajane są pragnienia i potrzeby. Partnerzy w dynamicznej relacji starają się nawzajem sobie pomagać i uzupełniać. Obowiązuje niepisana umowa otrzymywania, ale też i dawania. Podstawowym problemem osób przeżywających trudności w relacji jest brak umiejętności porozumiewania się i komunikowania swoich potrzeb. Otwarte wyrażanie swoich myśli i uczuć oraz umiejętność słuchania partnera jest niezbędnym elementem utrzymania udanej relacji.

Umiejętność wyrażania emocji bez ranienia partnera wydaje się być czymś oczywistym jednak podczas spotkań z terapeutą okazuje się, że nasze przekonanie na ten temat nie idą w parze z rzeczywistymi kompetencjami. Nieumiejętność komunikowania się daje o sobie znać szczególnie w momentach, kiedy jesteśmy pod wpływem silnych emocji. Intensywne emocje zaburzają obraz rzeczywistości i mogą w znaczny sposób go wypaczać. Skutkiem tego nie tylko człowiek odczuwa nieprzyjemne uczucia, ale także może mieć poczucie utraty kontroli nad niektórymi aspektami swojego życia.
Terapia poznawcza akcentuje rolę dysfunkcyjnych przekonań w powstawaniu i utrzymywaniu się problemów w relacjach partnerskich (Grzesiuk,2006). Odwołuje się do negatywnego wpływu ich utrzymywania, odwołuje się do logiki, bada prawdziwość przekonań. Takimi przekonaniami mogą być:

,„Jeśli nie zgadzamy się ze sobą, związek się rozpada”
„Okazywanie negatywnych emocji w związku jest niszczące”
„Muszę zawsze zadowolić seksualnie partnera”


Przekonania na temat relacji i jej kształtu zgodnie z teorią poznawczą determinują nasze zachowanie wobec partnera oraz poczucie zadowolenia ze związku. Podstawą zmiany jest uznanie przez klienta, że problem istnieje i zidentyfikowanie negatywnych konotacji, jakie ten problem ze sobą niesie (poczucie winy, depresja). Człowiek identyfikuje swoje nieracjonalne przekonania, które przyczyniły się do powstania zaburzenia oraz uczy się pozytywnych reakcji. Niezbędnym warunkiem wpływającym na powodzenie terapii jest determinacja i chęć klienta do zmiany.


Centrum zaprasza osoby, które nie są usatysfakcjonowane jakością ich obecnej relacji. Jeśli coś jest nie tak, inaczej niż kiedyś. Problemy komunikacji między partnerami zdarzają się stosunkowo często, natomiast mogą prowadzić do głębszych nieporozumień. Także osoby stojące przed koniecznością trudnych decyzji związanych z relacją mogą skorzystać z konsultacji psychologicznych w naszym ośrodku. Szczególnie polecamy swoje wsparcie związkom mieszanym.

Bibliografia:

Grzesiuk L.(2006). Psychoterapia. Teoria. Podręcznik akademicki. Wydawnictwo: Eneteia, Warszawa

serwis