lavka.pl | konsultacje, porady i terapie

konsultacje, porady i terapie psychologiczne, porady dietetyczne

jesteś tutaj: strona głównaterapia poznawczo-behawioralna uzależnienia: społecznie nieakceptowane zachowania, seks, pracoholizm, agresja, etc.

terapia poznawczo-behawioralna

uzależnienia: społecznie nieakceptowane zachowania, seks, pracoholizm, agresja, etc.

Metody terapii poznawczo-behawioralnej stosowane są w leczeniu różnego rodzaju uzależnień począwszy od nadużywania substancji psychoaktywnych, po przez uzależnienie od internetu, hazardu, seksu, kończąc na pracoholizmie. Mają na celu ograniczenie zachowań destrukcyjnych oraz przeciwdziałaniu ich szkodliwemu wpływowi na życie osoby chorej oraz jej rodziny.

Uzależnienie w jakiejkolwiek formie polega na przyjęciu niewłaściwej strategii radzenia sobie z problemami. Wiele osób nadużywających alkoholu lub narkotyków wykorzystuje je jako antidotum na stres lub napięcie. Z drugiej strony są one środkiem na kłopoty z nastrojem lub związkami. Niektórzy też traktują je jako jedną z rozrywek wypełniających czas wolny.

Uzależnienie oddziałuje zarówno na stronę fizjologiczną jak i psychologiczną człowieka. Odcinając się od niechcianych emocji smutku, złości, poczucia straty człowiek sięga po używki w nadziei rozwiązania swojego problemu. Pomimo chwilowego odczucia ulgi nie zostaje on rozwiązany. Substancje te posiadają ważną z perspektywy emocjonalnej właściwość. Potrafią szybko zmieniać ludzkie emocje, bez potrzeby zmiany życia czy postępowania. Są więc bardzo atrakcyjne dla tych, którzy doświadczają bolesnych przeżyć i chcą pozbyć się ich szybko. Nie zważając na swoje ryzyko związane z ich stosowaniem.

Podobna sytuacja występuje w przypadku osób uzależnionych od nałogowego hazardu, nadmiernego korzystania z internetu, seksoholizmu czy pracoholizmu. To tylko niektóre z najczęściej spotykanych uzależnień. Jest też wiele innych pozornie niegoźnych jak uzależnienie od kupowania, nadmierna dbałość o tężyznę fizyczną; uzależnienie od jedzenia, telewizji, kompulsywnych zachowań seksualnych (masturbacja) (wikipedia).

U podstaw wszystkich uzależnień leży pewien rodzaj pustki emocjonalnej, która zmusza człowieka do ciągłego powtarzania zachowań uprzednio przynoszących chwilową ulgę. Bez właściwego wypełnienia tej pustki osoba dotknięta chorobą narażona jest na powrót do uprzednich zachowań lub też popadnięcie w uzależnienie innego rodzaju.

Terapia pozawala pacjentom obniżyć częstość oraz ilość spożywanego alkoholu lub narkotyków za pomocą różnych metod np. narzędzi zmiany przekonań (Padesky,2004). Polega na analizie myśli pacjenta oraz kryjących się za nimi przekonań, które prowadzą do sięgnięcia po używki. Osoby najbardziej narażone na uzależnienie często unikają trudnych emocji. Metody uzależniające służą do zagłuszenia pojawiających się, niechcianych emocji, dlatego proces terapeutyczny jest skierowany nie tylko na objawy (zaprzestanie picia lub zażywania narkotyków), ale też zapobieganiu nawrotowi. Jest to możliwe dzięki przewidywaniu sytuacji, w których pojawia się potrzeba sięgnięcia po nie oraz opracowanie strategii radzenia sobie z pojawiającymi się emocjami (Padesky,2004).

W Centrum pomagamy w zidentyfikowaniu dysfunkcyjnych obszarów przyczyniających się do powstania uzależnień w oparciu o techniki poznawczo-behawioralne. Oferujemy także wsparcie dla członków rodzin osób dotkniętych uzależnieniem.


Bibliografia:
Padesky C, Greenberger (2004): Umysł ponad nastrojem. Zmień nastrój poprzez zmianę sposobu myślenia. Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego

Padesky C, Greenberger (2004): Umysł ponad nastrojem. Podręcznik terapeuty. Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego

Wikipedia http://pl.wikipedia.org/wiki/Uzale%C5%BCnienie

serwis