lavka.pl | konsultacje, porady i terapie

konsultacje, porady i terapie psychologiczne, porady dietetyczne

jesteś tutaj: strona głównaterapia bodywork®optymalna trajektoria rozwoju własnych możliwości, wsparcie osób niezgłaszających żadnych problemów

terapia bodywork

optymalna trajektoria rozwoju własnych możliwości, wsparcie osób niezgłaszających żadnych problemów

Terapia Bodywork® jest autorskim programem wsparcia osób odczuwających dolegliwości psychosomatycznych stosowanym w Centrum. Jest także doskonałym sposobem na polepszenie jakości życia osób zdrowych i może być skutecznie wykorzystywana jako jedna z form zwiększania swojej samoświadomości.

W terapii Bodywork® praca z ciałem nie ogranicza się jedynie do stosowania masażu, rehabilitacji ruchowej, czy też elementów jogi. Zasadnicze założenie jest zgodne z teorią bioenergetyki Lowena (2007) i mówi, że ciało pacjenta jest przejawem jego emocjonalności i doświadczeń życiowych. Dlatego wsparcie fizycznych metod oddziaływania na ciało jest nierozerwalnie związane z psychologicznym oddziaływaniem płynącym z relacji z terapeutą. Między naszym ciałem a umysłem istnieje silna zależność. Niczym niezakłócone emocje swobodnie przepływają przez ciało. Wyparte emocje nie zanikają tylko znajdują odzwierciedlenie w nieświadomym i chronicznym napięciu określonej grupy mięśni (Grzesiuk,2006). Napięcia uniemożliwiają prawidłowy proces przepływu energii, zaburzają swobodne oddychanie. Skumulowane w mięśniach emocje wpływają na postawę ciała i sylwetkę. Ciało pod wpływem odkładania się emocji sztywnieje, traci swoją naturalną elastyczność. W warstwie mięśniowej ciała zauważalny jest charakterystyczny „pancerz mięśniowy” (Lowen,2007), który tworzą chronicznie napięte grupy mięśni chroniące osobę przed niewyrażonymi i stłumionymi uczuciami.

Terapia Bodywork® skierowana jest nie tylko dla osób cierpiących na dolegliwości psychosomatyczne. W codziennym życiu niewiele uwagi poświęca się na odczytywanie sygnałów płynących z ciała. Dzięki wykorzystaniu wiedzy z zakresu psychologii, bioenergetyki Lowena oraz fizjoterapii w znaczący sposób można usprawnić funkcjonowanie osób zdrowych, polepszając ich sprawność psychosomatyczną, co znajduje bezpośrednie przełożenie na wzrost ich satysfakcji z życia. Znajomość odpowiednich technik oddechowych, znajomość ludzkiego ciała umożliwia pogłębienie odczuwania z poziomu ciała, które jest źródłem informacji o naszym zdrowiu i stanie psychicznym.


Bibliografia:
Grzesiuk L.(2006), Psychoterapia. Teoria. Podręcznik akademicki. Wydawnictwo: Eneteia, Warszawa

Lowen A.(2007). Miłość, seks i serce. Wydawnictwo Jacek Santorski & CO. Warszawa

serwis