lavka.pl | konsultacje, porady i terapie

konsultacje, porady i terapie psychologiczne, porady dietetyczne

jesteś tutaj: strona głównaterapia bodywork®choroby somatyczne maskami depresji

terapia bodywork®

choroby somatyczne maskami depresji

Zaprzeczając swoim emocjom, wypierając je głęboko w nieświadomość skazujemy się na dolegliwości o dużo bardziej destrukcyjnej sile. Pojawiają się sygnały płynące z ciała. Mogą to być objawy depresji.


Depresja jest chorobą
Depresja należy do tak zwanych chorób afektywnych, czyli chorób związanych z nastrojem. Najbardziej charakterystyczne dla depresji są: uczucie smutku, apatii, niemożność czerpania przyjemności z wykonywanych zajęć. Inne ważne objawy to brak aktywności, utrata zainteresowań, niechęć do spotykania się z ludźmi (www.depresja.pl). Pomimo tego, że depresja to choroba przede wszystkim duszy, bardzo często występuje w postaci tzw. „masek”, które ujawniają się w różnych dolegliwościach cielesnych. Trudno się wówczas doszukać objawów charakterystycznych dla depresji - apatii, smutku czy zmniejszenia aktywności. Zdradliwość depresji polega na tym, że chorzy mogą nawet dość dobrze funkcjonować, ale borykają się z szeregiem problemów natury somatycznej, często szukając pomocy lekarza.

Depresja kojarzy się przede wszystkim z odczuwaniem smutku i przygnębienia. Jednak jakościowo depresja i smutek stoją na przeciwnych biegunach. Z jednej strony wydaje się, że dotyczą tego samego negatywnego odczucia, które powoduje, że czujemy się źle, nie mamy siły ani ochoty na podejmowanie aktywności w codziennych obowiązkach. Z drugiej strony niejednokrotnie mogliśmy odkryć, że depresja i smutek pomimo podobieństw różnią się sposobem ich przeżywania.

Dobrym przykładem różnic między tymi stanami może być nasza reakcja na stratę np. porzucenie przez ukochaną osobę, śmierć bliskiej osoby utrata pracy itp. W sytuacji straty odczuwamy ból, złość, często obwiniamy innych. Ostatecznie dopada nas chandra i smutek. Jeśli „żałoba” po stracie ważnej dla nas osoby będzie głęboka to najprawdopodobniej po okresie smutku przyjdzie poprawa nastroju. Głębokie przeżycie straty pozwoli na otwarcie się na nowe. W ten sposób człowiek może wejść w nową relację.

Z inną sytuacją spotykamy się, gdy z jakiegoś powodu nie chcieliśmy lub nie mogliśmy pozwolić sobie na przeżywanie smutku. Zamiast tego pragnęliśmy jak najszybciej o nim zapomnieć. Przypomina to trochę próbę wybudowania domu na zgliszczach poprzedniego, którego ruiny nie zostały dokładnie uprzątnięte. Budowla taka nie będzie miała solidnych fundamentów dla naszych emocji.


Kiedy boli ciało
Do lekarzy zgłasza się wiele osób z problemami, które nie mają podłoża czysto fizycznego. Gdy objawy depresji są kamuflowane dolegliwościami fizycznymi prawidłowe rozpoznanie nastręcza znacznych trudności. Można się jednak domyślać, że często ich przyczyną jest oddziaływanie naszej psychiki. W ten sposób nasze niewyrażone emocje dają sygnał o sobie domagając się uwzględnienia oraz naszej uwagi.
Jest wiele dróg, którymi nasze ciało informuje, że jakiś aspekt emocji nie został w odpowiedni sposób przepracowany. Do najczęstszych „masek” depresji należy: bezsenność, zmęczenie, bóle głowy i karku, bóle kręgosłupa, bóle w jamie brzusznej, utrata apetytu, chudnięcie, zaparcia, świąd lub pieczenie skóry, przewlekłe dolegliwości żołądkowo – jelitowe, kołatanie serca, ból i ucisk w okolicy serca.

Ten specyficzny schemat przeżywania niektórych emocji kształtuje się często już we wczesnym dzieciństwie, kiedy był dobrym sposobem na zwrócenie na siebie uwagi lub sposobem rozładowania określonej emocji. W dorosłym życiu te schematy mogą nie spełniać swojej pierwotnej roli, a ponieważ w dalszym ciągu są wykorzystywane stają się one źródłem problemów. Pojawia się pustka, odcięcie od emocji. Tracimy kontakt z własnym ciałem. Cała postawa człowieka w depresji robi wrażenie jakby coś na nie naciskało (Skynner,Cleese;2004).

Współczesne życie nie pozwala zachowywać się wielu osobom w sposób naturalny, dlatego też muszą one ,,zakładać´ maski’’, zachowywać się zgodnie z przyjętymi normami społecznymi, aby uniknąć odtrącenia. Jednak takie postępowanie powoduje duszenie emocji w sobie, narastanie negatywnych odczuć, co odbija się na funkcjonowaniu narządów wewnętrznych, układów znajdujących się pod kontrolą układu autonomicznego (Kraszewska-Orzechowska,2007).

Odcinając się od emocji smutku podobnie odcinamy się od całej gamy uczuć. Dodatkowym utrudnieniem może być fakt, na który zwrócili uwagę psycholodzy, że ludzie otaczają się innymi osobami, które w podobny sposób mogą radzić sobie z tymi samymi emocjami. W tej sytuacji część emocji, z którymi sobie nie radzą ukrywana jest za swoistą kurtyną podtrzymywaną przez bliskie otoczenie, gdyż utrzymuje to stan równowagi w relacji. Dlatego też, pomimo zbawiennego wpływu, jaki mają przyjaciele i rodzina często nie udaje im się pomóc cierpiącej na depresję osobie (red.Santorski,1992).

Osoby cierpiące na depresję maskowaną są zwykle leczeni jak chorzy somatycznie. Kosztowne badania nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, a brak jasnej diagnozy wywołuje dodatkowy stres i wpędza w poczucie bezradności. Także wśród lekarzy pojawia się zniecierpliwienie. Pomoc ma charakter leczenia objawu – leki przeciwbólowe, nasercowe, uspokajająco-nasenne. Konsekwencją może być uzależnienie się od leków.

Depresja jest chorobą uleczalną
Z depresją można sobie poradzić i w zasadzie każdy rodzaj depresji można skutecznie wyleczyć. Niezależnie od tego czy przeżywamy sezonowe obniżenie nastroju czy przyczyna depresji ma głębsze podłoże podjęcie działań związanych z leczeniem jest pierwszym krokiem do zmiany uciążliwego stanu. Najskuteczniejszym sposobem radzenia sobie z depresją jest zastosowanie równolegle kilku środków pozwalających na dotarcie do ukrytych emocji. Skorzystanie z pomocy specjalisty może być dobrym i bezpiecznym dla zdrowia psychicznego sposobem na poradzenie sobie z depresją.

CENTRUM
Na konsultacje terapeutyczne należy się zgłosić, jeśli istnieją uporczywe objawy somatyczne, a badania nie wykazują odchyleń od normy. Może to być informacja od naszego ciała, że nasza psychika sygnalizuje nam zaopiekowania się swoimi emocjonalnymi. Centrum oferuje konsultacje terapeutyczne w zakresie diagnozowania depresji oraz leczenie zarówno psychologiczne i fizjoterapeutyczne.Bibliografia:
1. Skynner R., Cleese J.(2004). Żyć w rodzinie i przetrwać. Wydawnictwo Jacek Santorski.

2. Santorski J.(1992). Depresja, esencja, ciało. Warszawa Agencja Wydawnicza

3. Kraszewska-Orzechowska Aneta(2007). Problem somatyzacji w przebiegu depresji i jej wpływ na zachowania osób dorosłych. W: ANNALES UNIVERSITATIS MARIAE CURIE-SKŁODOWSKA LUBLIN-POLONIA, vol.XX, s.152-162.

4. www.depresja.pl

5. Depresja a ciało. Broszura firmy Solvay. http://www.depresja.org/teksty/akt.php?id=270

serwis